Aknė – kas tai?
Aknė, visuomenėje plačiai vadinama spuogais, yra lėtinė, uždegiminė, dažnai atsikartojanti liga, varginanti ne tik paauglius, bet ir suaugusius žmones. Uždegimas apima pilosebacinį vienetą – riebalinę liauką ir plauko folikulą.
Aknės bėrimai dažniausiai atsiranda veido centrinėje dalyje, krūtinėje, pečių ir nugaros srityje, ten kur daugiausiai išsidėstę riebalinių liaukų. Tai viena iš dažniausių pasaulyje odos problemų, nes bent vieno spuogo atsiradimą per gyvenimą esame patyrę mes visi. Paauglystėje sergamumas akne yra didžiauisias ir siekia net iki 80 – 90 proc. Serga tiek vyrai tiek moterys. Vyrų aknė dažnai būna sunkesnės formos, o moterims būdingas cikliškumas ir aknė suintensyvėja prieš ar po mėnesinių. Paskutiniu dešimtmečiu stebime ir stebimės, kad vis daugiau spuogais skundžiasi 27-45 metų asmenys, paauglystėje neturėję jokių bėrimų. Tai vėlyvoji aknė, ja dažniausiai serga aktyvios, stresinį darbą dirbančios, intensyviai gyvenančios ir rūkančios moterys.
Dėl ko atsiranda aknė?
Aknės atsiradimą lemią daugybė veiksnių. Pirmieji komedonai (inkštirai) ir spuogai atsiranda lytinės brandos – paauglystės pradžioje. Lytiniai hormonai stimuliuoja riebalinių liaukų aktyvumą, keičiasi riebalinės liaukos sekreto struktūra, klampumas, gausumas. Vėliau įsijungia padidėjusi šalia liaukos esančio plauko folikulo keratinizacija (ragėjimas), pradeda kimštis ištekamasis latakas, formuojasi uždaras (baltas inkštiras) ar atviras (juodas inkštiras) komedonas. Kai jau yra yra susiformavę komedonai, prisideda prie uždegimo ir mkroorganizmai – Propionibacterium acnes. Tada jau turime žydintį uždegimą, nes ne tik pastebime raudonus mazgelius, bet ir baltus pūlinukus. Jei uždegimas labai sunkus, tuomet jau formuojasi skausmingi ir pūlingi aknės mazgai, o sugijus lieka randai, nes uždegimas jau apima giliąją dermą.
Netinkama mityba (daug riebaus, kepto, angliavandenių, sukraus turintis maistas), nuolatinis stresas, nuovargis, kojų pašalimas, endokrininės ir psichinės ligos, netinkama odos priežiūra ar odos poras kemšanti kosmetika, bei tam tikri vaistai gali provokuoti ar sukelti aknę. Priežasčių iš ties yra labai daug. Konsultacijos metu būtina išsiaiškinti visas galimas išorines ir vidines aknės atsiradimo priežastis, tame tarpe ir paveldimumą, nes jei sirgo ar serga vienas ar abu tėvai, tai vaikui pasireiškia, kaip taisyklė, kiek ankščiau ir sunkesnė ligos forma. Nemažai įtakos turi ir mūsų charakteris bei reakcijos į įvairias gyvenimo bei stresines situacijas, nes riebalinių liaukų receptoriai sugeba pajausti net ir menkiausius mūsų neuroendokrininius pokyčius kraujyje.
Kaip atpažinti, ar man yra aknė?
Aknė dažniausiai pasireiškia veide – kaktos, tarpuakio, smilkinių, nosies, skruostų ir smakro srityje. Jei aknė sunkesnės formos, bėrimai plinta ir į pasmakrę, kaklą, nugaros ir krūtinės sritis.
Aknei būdingi ir pirmiausia formuojasi neuždegiminiai bėrimai – balti (uždari) komedonai ir juodi (atviri) komedonai. Kartu galima pastebėti ir uždegiminius bėrimo elementus, tai raudonos papulės ir pūlinukai. Jei aknės forma sunki, tai visada matysime ir didesnius, skausmingus mazgus, cistas, kurie gali būti pilni pūlių. Jei apžiūrint pastebime, kad spuogai gydami palieka ne tik patamsėjusias ar raudonas dėmeles, bet ir randus, o ypač gilius – skubiai reikia kreiptis į dermatologą, kad paskirtų rimtą ir kompleksinį gydymą. Tai jau sunkios aknės požymiai, ir visada būtina gydyti sisteminiais vaistais, o ne laukti, kol visas veidas bus padengtas randais. Tėvai dažnai lūkuriuoja, nes nenori, kad vaikai gertų vaistus, bet tai klaida. Randai lieka ne tik veido odoje ar nugaroje, bet tokiame svarbiame brandos ir adaptacijos periode kaip paauglystė, gali randai amžiams likti širdyje…
Ką daryti ir kaip gydytis?
Ankščiau visi manė, kad tai tik paauglių liga, kuri pranyks savaime suaugus, subrendus. Tiek tėvai, tiek gydytojai dažnai sakydavo, kad ištekėsi ar vesi, pagimdysi, ir viskas bus gerai. Dalis dar iki šiol mano, kad tai nešvaros liga, o kiti tiki, kad beria nuo netinkamo maisto ar jiems spuogais pasireiškė maisto alergija.
Jei aknė lengva, tai padės švelnus ar rūgštinis prausiklis, specialūs aknei ar mišriai odai skirti kremai, patartina teptis drėgmę atstatančiais bei keratinizaciją mažinančiais kremais ar geliais. Kartą per savaitę galima užsidėti veido kaukę, atlikti veido šveitimą, tik jei tuo metu nėra pūlinukų. Aš nepritariu nei aknės valymui propaguojamoms kempinėlėms, nei šepetėliams, nes tai puiki bakterijų auginimo terpė.
Jei vartojama daug riebaus, kepto maisto, gausu pieno baltymų, sportuojant vartojama įvairių baltyminių papildų, valgoma daug saldumynų, šokolado, bandelių bei dienos racione gausu kitų angliavandenių, aknė gali paūmėti, bet tai labai individualu. Visada rekomenduojama rinktis kuo sveikesnį gyvenimo būdą ir subalansuotą mitybą. Jei pastebėjote, kad nuo kai kurių maisto produktų išberia, venkite jų ar sumažinkite suvartojamą jų kiekį.
Jei aknė sunkesnė ir taikant specialias aknei skirtas priežiūros priemones odos būklė negerėja, spuogai nepraeina, patartina jau kreiptis į gydytoją dermatologą. Esant ir dominuojant uždegiminiams bėrimo elementams (raudoni mazgeliai, pūlinukai), jau reikalingas medikamentinis gydymas tepamais vaistais su antibiotikais, benzoilo peroksidu, tretinoinu, adapalenu ar azelaine rūgštimi. Įvertinus bėrimus, jų gausą, aknės sunkumą, gydytojas paskirs Jums tinkamiausią gydymą vienu ar kelių vaistų derinį. Dažnai reikia skirti ir sisteminius antibiotikus. Lietuvoje pats populiariauisas – doksiciklinas, kuris skiriamas labai mažomis dozėmis ir ilgą laiką.
Aknės gydymo efektyvumui sustiprinti pacientai gali kartą per mėnesį kreiptis į gydymo įstaigas ir atlikti veido valymus, specialius aknės gydymui skirtus rūgštinius pilingus bei džiovinančias ar drėgmę atstatančias kaukes. Šiuolaikinė medicina pažengė ir aknės srityje, spartesniam spuogų ir randų gijimui skiriamos lazerinės procedūros.
Jei aknės forma vargina ilgus metus, yra labai sunki, kai jau be raudonų uždegiminių spuogų yra cistų, lieka randai, turi būti skiriamas ilgalaikis ir kompleksinis gydymas ne tik tepamais, bet ir geriamais vaistais. Jei moterims yra mėnesinių ciklo sutrikimas, vargina policistinių kiaušidžių sindromas, patartina pasitarus su ginekologais skirti peroralinius kontraceptikus. Jei vargina pavieniai raudoni cistiniai aknės mazgai, išvalius cistą, atliekamos gliukokortikosteroidų injekcijos.
Jei pastebėjome randus, visame pasaulyje pirmo pasirinkimo vaistas turėtų būti geriamas vitamino A derivatas izotretinoinas. Jo dozė ir vaisto vartojimo trukmė priklauso nuo aknės sunkumo laipsnio ir kūno svorio. Prieš skiriant šį vaistą, būtina gerai įvertinti paciento fizinę, psichinę būklę, atlikti laboratorinius kraujo tyrimus dėl kepenų funkcijos, lipidogramą. Sunkios aknės formos gydymas dažniausiai užtrunka iki metų ir net ilgiau. Žmonės dažnai konsultacijos metu išsako baimę gydytis šiuo vaistu, nes būna prisiskaitę internete įvairių nesekmės istorijų ir grėsmingų izotretinoino šalutinių poveikių. Aknės gydyme turintis ilgą patirtį gydytojai žino, kad teisingai vartojant šį vaistą, skiriant adekvačią izotretinoino dozę, laikantis visų gydytojo nurodymų, pacientai jaučia tik būdingą lūpų džiūvimą. Kiti šalutiniai reiškiniai būna ypač reti. Pagerėjimas jau pasireiškia per pirmuosius gydymo mėnesius, ir galiauisia pacientai pilnai pasveiksta.
Dažnai praėjus uždegiminei aknei, sugijus buvusiems spuogams, lieka gilūs randai. Tuomet taikomos įvairios procedūros ar jų kombinacijos – mezoterapija, gilūs cheminiai pilingai, dermaabrazijos, chirurginiai lazeriniai šlifavimai, frakciniai lazeriai ar net užpildai.
Gydant aknę labai svabu visuma: mityba, gyvenimo būdas, genetinis polinkis, naudojamos priemonės ir taikomas adekvatus gydymas.
Prof. dr. M. Bylaitė-Bučinskienė