Kaip teisingai prižiūrėti odą vasaros metu
Estetikos ir grožio specialistės Miglės Kručiūtės-Babickienės patarimai
Skaisti saulė, plūstelėjęs karštis, dažnos maudynės, gairinantis vėjas, padidėjęs prakaitavimas, stiprus kondicionavimas patalpose ir automobilyje – visa tai akivaizdžiai įtakoja mūsų odos būklę. Todėl dažnam kyla nemažai klausimų – kaip gi geriausiai prižiūrėti odą vasaros metu ir jaustis komfortiškai.
Pagrindinės taisyklės kurių vertėtų paisyti yra kelios:
- Teisingas odos valymas naudojant lengvesnės konsistencijos bemuiles valymo priemones: gelius, putas ar micelinį vandenį. Akcentuoju, kad micelinį vandenį būtina nuplauti! Praktika rodo, kad nenuplaunams micelinis vanduo ilgainiui sukelia odos barjerinio sluoksnio pažeidimus, dėl to sustiprėja dehidratacija, gali padidėti odos jautrumas, oda tapti pilka ir pavargusi, net rastis bėrimų elementų. Tinkamai bei rūpestingai nuvalyta oda – būtinas žingsnis norint turėti gražią ir sveiką odą. Valykite ir prauskite odą ryte ir vakare.
- Odos tonizavimas. Ypač vasarą rekomenduoju naudoti toniką. Pasirinkite pagal savo odos tipą bei būklę – drėkinamąjį, poras sutraukiantį bei riebalų išsiskyrimą mažinantį, raminamąjį ar panašiai. Tonikas atgaivins odą po prausimosi, atstatys jos ph, papildomai aprūpins odą drėgme, padės subalansuoti odos mikrobiotą. Kas dar nebandėte savo kasdienėje odos priežiūros rutinoje toniko – vasara yra pats laikas tai išbandyti!
- Odos drėkinimas – jis aktualus visais metų laikais. Vasarą rinkitės lengvesnės konsistencijos drėkinamuosius kremus, fluidus, gelius su jūros dumblių ekstraktais, skirtingos molekulinės masės hialurono rūgštimi, kolagenu, alijošiaus ekstraktais, polisacharidais, Natrio PCA, šlapalu ir pan. Nepamirškite dažniau palepinti odos drėkinančiomis kaukė Būtinai gerkite daugiau vandens! Taip aprūpinsite odą drėgme iš vidaus.
- Antioksidantai. Tai vasarą itin aktualu, kadanti aktyvūs UV spinduliai skatina laisvųjų radikalų gamybą. Laisvieji radikalai – tai oksidacijos proceso, kuris vyksta žmogaus organizme, šalutinis produktas. Tam tikras laisvųjų radikalų kiekis organizme yra reikalingas, kadangi saugo organizmą nuo virusų bei bakterijų, naikina pakitusias ląsteles, tačiau jei jų susidarymo kiekis tampa nevaldomas, tai tampa oksidaciniu stresu. Oksidacinio streso metu laisvieji radikalai neigiamai veikia odos lipidus bei baltymus, ardo ląstelės DNR grandis, todėl kyla grėsmė susirgti rimtomis odos ligomis ar netgi odos vėžiu. Organizme būtinas balansas tarp laisvųjų radikalų ir antioksidantų. Laisvųjų radikalų kiekį skatina daugybė vidinių bei išorinių veiksnių: UV spinduliai, rūkymas, nuovargis, oro tarša, stresas ir net gi per dideli fiziniai krūviai ar alinantis sportas. Mūsų organizmas nespėja apsirūpinti pakankamu kiekiu antioksidantų, kurie veikia kaip laisvųjų radikalų gaudyklės ir neutralizatoriai. Todėl būtina juos vartoti tiek su maistu, tiek kosmetinėse priemonė Vasarą odai būtinas vit C (patarčiau tam tikras, stabilias vit C formas, kurios nepadidina fotojautrumo), kofermentas Q10, resveratrolis, vit E, ferulo rūgštis ir pan. Mitybos racioną praturtinkite spalvotomis daržovėmis, lapinėmis salotomis, uogomis, kuriuose antioksidantų iti gausu. Antioksidantai lėtina senėjimo procesus, padeda kovojant su akne, mažina pigmentinių atsiradimą, veikia priešuždegimiškai.
- Apsauga nuo saulės (SPF). Tai yra PRIVALOMA. Taip, saulės spinduliai mums teikia džiaugsmą, padeda geriau jausti ir gražiai atrodyti, dalyvauja vitamino D sintezėje organizme, bet besaikis kaitinimasis saulėje odai daro didžiulę žalą. Oda daug greičiau sensta, praranda drėgmė, atsiranda pigmentinės dėmės ir odos atspalvio nelygumai, išryškėja raukšlės, didėja odos šiurkštumas, o patyrus stiprių nudegimų pažeidimai įvyksta net ląstelės DNR, pasekoje -vystosi odos vėž Todėl mėgautis saule reikia saugiai – būtina naudoti SPF, vengti ilgo buvimo saulėje, dengti galvą ir kūną natūralaus audinio drabužiais bei galvos apdangalais, ilsėtis šešėlyje.
Apsauginių priemonių nuo saulės formų bei konsistencijų yra labai įvairių – tepamų, purškiamų, pudros pavidalu. Svarbiausia juos naudoti teisingai ir pasirinkti jūsų odai tinkamą, nedirginančią, porų nekemšančią priemonę. Atkreipkite dėmesį, kad apsauginėje priemonėje būtų SPF filtrai ir nuo UVA, ir nuo UVB spinudlių, tiek fizinių, tiek ir cheminių filtrų. Labai svarbu dienos metu, būnant saulėje, SPF atnaujinti, kas kelios valandos. Vasarą rinkitės SPF 30 arba SPF 50.
Riebios, probleminės odos priežiūra vasaros metu, be minėtųjų bendrųjų principų, turėtų būti praturtinta valomosiomis, poras sutraukiančiomis ir uždegimą mažinančiomis priemonėmis – koncentratais, kaukėmis su propoliu, šalavijų ekstraktu, siera, oleanoline rūgštimi, arbatmedžio aliejumi, baltuoju moliu.
Visiems linkiu malonios ir saugios vasaros!